Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 4. 2009
 
Standard je převzatý ze stránek Klubu chovatelů loveckých slídičů. Co se týká povahy chesapeaků - je to pes, který potřebuje důslednost ve výchově, ohromný pracant, občas až moc samostatný (má prostě svojí hlavu), ale rozhodně není "nevychovatelný" jak jsem se dočetla na nějakých stránkách. Pro svojí rodinu by se rozkrájel. Je to aktivní pes, který práci jakéhokoliv druhu miluje.

 
Standard FCI č. 263/29.5.1995/D
Celkový vzhled: Přiměřený dovednosti na zemi ve vodě, neboť Chesapeake byl vyšlechtěn k lovu vodního ptactva za nejnepříznivějšího počasí a vodních podmínek, často maje za úkol zdolat během lovu led z mnoha vyčerpávajícími přináškami. Často musí CHBR překonávat vítr, odliv a dlouhé plavání ve studené vodě.
     Plemeno je speciálně vyšlechtěno tak,aby CHBR plnil tyto funkce s lehkostí, efektivitou a vytrvalostí. Lebka je široká a kulatá, se středně vyvinutým stopem. Čelisti mají být dostatečně dlouhé a silné, aby umožnily přinesení velkých lovných ptáků s lehkostí a měkkým držením. Dvojitá srst je složena z krátkých, hrubých a zvlněných pesíků a husté, vlně podobné podsady, obsahuje hojnost přírodního oleje a je ideálně vhodná pro ledové, namáhavé podmínky počasí, v kterých CHBR často pracuje. Tělo Chesapeaka je silné, dobře vyvážené , je to pevně rostlé zvíře, prostřední velikosti a střední délky trupu a nohou. Tělo je široké a hluboké v hrudníku, ramena jsou utvářená s plnou volností pohybu, vyloučen je sklon k slabosti v jakémkoliv ohledu, zejména v zadní části. Přesto nesmí síla převažovat nad ceněnou agilitou či vitalitou. Velikost a založení by neměly být nadměrné, protože se jedná o pracovního retrívra s aktivní povahou.Jemné rysy zahrnují oči, které jsou velmi jasné, žlutavě nebo jantarově zbarvené. Kyčle stejně vysoké nebo poněkud vyšší než ramena a dvojitou srst se sklonem k vlnění výhradně na ramenou, hřbetě a bedrech.
Chesapeake je hodnotný pro čistou a šťastnou povahu, inteligenci, tiché, dobré smysly a milující, ochrannou přirozenost. Příliš plaché nebo agresivní projevy nejsou přijatelné protože je to lovecké či družné ( ne ve smyslu společenské) plemeno.
Diskvalifikace:Vlastnosti, které charakteristika plemene neobsahuje jsou vyřazující.
Velikost, proporce, založení:
Výška:psi mají mít 58 – 66 cm, feny 53 – 61 cm. Zvířata větší či menší nechť jsou přísně penalizována.
Proporce: Výška v kohoutku má být poněkud menší než délka těla od prsní kosti k hýždím. Hloubka těla má být nejméně k lokti.Vzdálenost od ramene k lokti a od lokte na zem má být přibližně stejná.
Váha: psi mají vážit 29,5 – 36,5 kg, feny 25 – 32 kg.
Hlava: Chesapeake má mít inteligentní výraz.
Oči: jsou střední velikosti, jasné, barvy žlutavé nebo jantarové, široce posazené
Uši: jsou malé, vysoko nasazené, volně visící, středně masité
Mozkovna: je široká a kulatá se středním stopem
Hřbet nosu: je středně dlouhý, morda je přibližně stejně dlouhá jako mozkovna, klínovitá ale ne zašpičatělá, pysky jsou tenké, nesvěšené.
Skus: preferován je nůžkový, ale klešťový je přijatelný.
Diskvalifikace: podkus, předkus.
Hřbet, horní linie, trup:Hřbet má být střední délky, silně osvalený, zužující se k ramenům.
Vrchní linie ukazuje kyčle stejně vysoko jako rameno nebo poněkud výše.
Záď: má být krátká, dobře svázaná a silná.
Trup: je střední délky, není zavalitý,ani kapří, s výrazným pasem ,ocas má být správně nasazen. Ocas je střední délky středně silný u kořene. Má být přímý nebo mírně zakřivený. Nesmí se stáčet nad záda nebo do boku.
Přední končetiny: nesmí mít sklon ke slabosti v jakémkoliv ohledu.
Ramena:mají být skloněná s úplnou volností akce, se spoustou síly a bez jakéhokoliv omezení pohybu.
Nohy:mají být střední v délce i síle, vykazovat dobré osvalení i kosti. Záprstí je mírně skloněné a středně dlouhé.
Při pohledu zepředu nebo zezadu mají být rovné. Paspárky na předních bězích mohou být odstraněny. Tlapky mají dobrou plovací blánu a mají mít dobré vlastnosti s dobře zakulacenými polštářky a uzavřené.
Zadní končetiny:dobré zadní končetiny jsou podstatné. Mají ukazovat stejně síly jako přední. Nesmí tady být známka jakékoliv slabosti. Mají být zvlášt silné, protože zajišťují při plavání rozhodující zdroj síly. Nohy musí být střední délky a síly, vykazovat dobré kosti a svaly,. Mají být správně zaúhlené. Vzdálenost od kolena k zemi má být střední. Při pohledu zezadu nebo zepředu Mají vyhlížet přímé. Paspárky, pokud jsou, musí být odstraněny.
Diskvalifikace:paspárky na zadních nohách musí být odstraněny.
Srst: má být silná a krátká nikde ne delší 4 cm s jemnou, hustou, vlně podobnou podsadou. Chlupy na líci a nohách mají být velmi krátké a pevné. Tendence k vlnění je přípustná pouze na ramenech, hřbetu, zádi a bedrech. Mírné zpeření na zadních končetinách a břiše je přípustné.Textura srsti CHBR je velmi důležitá, protože CHBR je využíván k lovu ve všech druzích nepříznivého počasí, často pracuje na ledu i ve sněhu. Olej v hrubé vnější srsti a vlně podobná podsada mají zvláštní význam v ochraně před studenou vodou ( aby se nedostala ke kůži) a navíc rychle usychá. CHBR má vodě odolnou srst, stejně jako kachna peří. Když se otřepe povylezení z vody, nesmí držet vůbec vodu.
Diskvalifikace: srst, která se kudrnatí nebo má k vlnění tendenci po celém těle, srst delší než 4,5 cm.
Barva: CHBR musí mít barvu co možná nejblíže barvě krajiny v níž pracuje. Jakákoliv hnědá, třtinová nebo uschlá tráva jsou přípustné. Jednobarevní mají přednost. Jednotlivé odstíny se neupřednostňují, bílé skvrny na prsou, břiše, prstech nebo zadní straně tlapek jsou přípustné. Čím jsou však menší, tím lépe. Bez skvrn mají přednost. Barva srsti a její struktura musí být v každém případě v centru pozornosti rozhodčího.
Diskvalifikace:Černá barva, bílá místa jinde než povoleno výše.
Chůze, pohyb : uhlazený, volný a nenucený s výrazem velké moci a síly. Při pohledu z boku nesmí být vidět žádná omezení předních a velká síla zadních končetin, bez ohýbání v zápěstí a kotníku. Při pohybu k posuzovateli nesmí být patrné vybočení v loktech.Když se vzdaluje, nesmí být ani náznak kravského postoje. Se zvyšující se rychlostí pohybu se tlapky přibližují ke středu tíhové linie.
Temperament : Chesapeake má nadání ukazovat jasné a šťastné vlohy s inteligentním výrazem. Statečnost, vůli pracovat a ostražitost, nos, inteligence a láska k vodě, všeobecné kvality a hlavně vlohy by měly být dány prvotní úvahou v selekci a chovu CHBR.
Diskvalifikace:: vlastnosti, které nejsou uvedeny v charakteristice plemene
                          -   předkus, podkus,
                          -   paspárky na zadních končetinách
     -  kudrnatá srst mimo určená místa
     - praporce srsti delší než 4,5 cm
     - černá barva srsti
     - bílá barva jinde, než hrudník, břicho, prsty a záprstí
      Dobré osrstění a celková vyrovnanost v typu mají při posuzování přednost před všemi výsledky bodovacích tabulek. Chesapeak musí být celkově proporcionální. Pes s výbornou srstí, který je v ostatních bodech vyrovnaný, má být upřednostněn před takovým, který je v některých ohledech vynikající ale v jiných slabý.
 
Kladné bodové měřítko:
Hlava, vč. mordy, uší a očí…… …16
Krk………………………………         4
Ramena a hřbet………………     …12
Zadní končetiny…………… ……   12
Mechanika pohybu……… ……    12
Barva……………………   ………  4
Trup……………………   ………  10
Kvalita osrstění………………       18
Celkový vzhled…………………… 12
 
Celkem……………………………100
 
Přibližné míry:
- délka hlavy ( nos – týlní hrbol)                   - 24,13 – 25,04 cm
obvod přes uši                                               - 50,08 – 53,34 cm
obvod čenichu pod očima                             - 25,04 – 26,67 cm
délka uší                                                        - 10,43 – 12,07 cm
rozteč očí                                                       - 6,35 -    6,78 cm
obvod šíje u ramen                                       - 50,08 – 55,88 cm
obvod boků                                                  - 60,96 – 63,05 cm
délka trupu (týl – kořen ocasu)                    - 86,36 – 88,09 cm
obvod horní části stehna                              - 48,25 – 50,08 cm
od ucha k uchu přes čenich                          - 12,07 – 15,24 cm
od týlního hrbolu ke kohoutku                     - 22,86 – 24,53 cm
od lokte k lokti přes ramena                         - 63,05 – 66,04 cm
 
Poznámka: Psi musí mít dvě zřetelná normální varlata, zcela sestouplá v šourku.